main product photo

Любисток сушений лист любисток ароматний суп натуральний мага-комора

Доставка
Відправимо:
Вартість:
Нова пошта
2-3 дня
з моменту оплати
Тариф перевізника
Кур'єр Нова пошта
2-4 дня
з моменту оплати
Тариф перевізника
Оплата

Картою онлайн,
Реквізити IBAN,
Безготівковий розрахунок (без ПДВ),
Оплата частинами (для клієнтів Монобанк),
На карту

Гарантія
офіційна гарантія від виробника 36 місяців
Повернення/ Обмін протягом 14 днів
любисток-100г комора

любисток-це трава, що застосовується ще в стародавні часи. У європейських країнах він був поширений Бенедиктами. В даний час він використовується як спеція, але також і ліки. Старше покоління вважало його рослиною любові. Любисток має чудовий аромат і додає аромат і смак багатьом стравам. Крім того, це багате джерело корисних для здоров'я інгредієнтів, тому він незамінний на будь-якій кухні!

любисток це рослина, що відноситься до виду селери. Вирощується на територіях Афганістану та Ірану. Однак його вирощують у різних регіонах світу, в тому числі в Польщі. Ця рослина відноситься до сімейства петрушки. Його насіння, листя та коріння використовуються в Європі для ароматизації страв та напоїв. В європейських країнах він з'явився завдяки римлянам. У Німеччині любисток називається maggikraut. Це пов'язано з тим, що його запах нагадує їм кубики Маггі. Його квітки непомітні зеленувато-жовтого кольору і зібрані в плоскі парасольки. Навпаки, коріння складаються з короткого кореневища, з якого виростають бічні корені. Цвіте з червня по липень.

характеристики продукту

  • колір:від зеленого до зеленувато-сірого і зеленувато-жовтого
  • смак:характерний для сухого листя любистку, без сторонніх присмаків
  • запах: специфічний, схожий на запах селери
  • використання: добавка до відварів, ароматизованих оцтів, соління, соуси, м'ясні, овочеві та рибні страви, а також морепродукти, його також можна додавати в супи, картоплю і сир.
  • продукт може містити(на території заводу є): діоксид сірки, гірчицю, селеру, глютен, арахіс, інші горіхи, насіння кунжуту і похідні продукти
  • зберігання: зберігати продукт в сухому, чистому, прохолодному і провітрюваному приміщенні, захищеному від шкідників і комах. Захист від сонячних променів
любисток-застосування

ця трава володіє неповторним смаком і ароматом. Любчик знайшов застосування на кухні у всій формі, або рубаною. Використовується для страв у вареному або сирому вигляді. Найкраще поєднується як гарнір до відварів, ароматизованим оцтів, соління, соусів, м'ясних, овочевих і рибних страв, а також морепродуктів. Його також можна додавати в супи, картоплю та сир. Італійці використовують його разом з орегано і часником. Цей склад ідеально підходить для томатних соусів.

любисток – властивості

корінь любистку містить в собі масла, які мають сечогінну дію. Крім того, відвар любистку надає діастолічну дію на гладкі м'язи шлунково-кишкового тракту і м'язи сечовивідних шляхів. Це відбувається через що міститься в маслі – лігустилід. Ця речовина впливає на правильне функціонування перистальтики кишечника. Це призводить до зменшення болю, викликаної скупченням газів. Любисток можна вважати вітрогонною сировиною. Крім того, він викликає розслаблення гладких м'язів жовчних проток і сприяє відтоку жовчі в дванадцятипалу кишку. Ця трава ефективно використовується при порушеннях менструального циклу, викликаних спазмами в статевих органах. Через діастолічний ефект його не слід застосовувати вагітним жінкам. Ефірні масла, що містяться в любистку, надають бактерицидну дію на сапрофітні бактерії, розташовані в шлунково-кишковому тракті. Результатом цього є поліпшення процесу ферментації. За старих часів використовували як афродизіак у вигляді любовних відварів. Вважалося, що любисток стимулює лібідо і підвищує потенцію. В даний час він також визнаний травою любові, яка позитивно впливає як на чоловіків, так і на жінок.

любисток-харчова цінність

найбільш цінним компонентом любистку є ефірна олія, до складу якої входять: фталіди, поліфенольні кислоти, кумаринові сполуки, β-терпінеол, складні ефіри ліналолу та похідні β-ситостеролу. У дещо менших кількостях присутні також дубильні речовини, мінеральні солі і органічні кислоти.

поширені запитання про любисток

✔ любисток-яка добова доза?

рекомендована добова доза любистку становить 2 – 3 чайні ложки. Любисток не є травою, рекомендованою людям молодше 18 років.

✔ любисток-чому жовтіє?

ця трава може пожовтіти через надлишок вологи або через грибкові захворювання. Якщо ми вирощуємо любисток в домашніх умовах, то причиною можуть бути і умови вирощування. Ця рослина повинна мати пухкий субстрат.

✔ любисток-як виглядає?

любисток-висока рослина. На його прямих стеблах у верхній частині ростуть мерехтливі темно-зеленим листям. Ці листя перисті і загострені, мають видовжену і яйцеподібну форму. Влітку, з червня по липень, на ньому з'являються дуже дрібні яскраво-жовті квіти. Вони розташовані в парасольках, що складаються з декількох квітконосів. Коли рослина зацвіте, можна помітити його плоди.

✔ любисток-як афродизіак?

за старих часів любисток вживався у вигляді інгредієнта любовних відварів. Вважається, що він стимулює лібідо і підвищує потенцію. Ця трава містить багато речовин, які викликають розширення кровоносних судин, що має значення для досягнення стану збудження і відновлення життєвих сил.

✔ любисток-це магія?

любисток-трава родини селерових. Його коріння і листя є основним компонентом бульйонних кубиків і спецій для супів і м'яса типу „магії". Однак це трава, а не популярна "рідка спеція", яка використовується в стравах.